V nedeljo, 21. junija, je na Medvedjeku potekala slovesnost v spomin na spopad, ki se je na tem mestu dogodil 28. junija 1991, ob 9.20 h, med pripadniki enot teritorialne obrambe in enoto zračne obrambe iz vojašnice v Karlovcu. Divizion protizračne obrambe oborožen z vozili BOV-3 je krenil na pot v poznih urah 26. junija. Po zaustavitvi v Pogancih, 27. junija, kjer je bila izvedena nekaj po tretji uri zjutraj prva izmenjava strelov med TO in JLA, je kolona nadaljevala pot proti Ljubljani. Na klancu Medvedjek pri vasi Veliki Gaber je bila postavljena blokada z vozili in eksplozivom, ki ga je postavila ekipa Cestnega podjetja Novo mesto. Kar je sledilo je zgodovina. Slednje se že leta spominjamo v spominskem parku, ki je nastal na kraju spopada. Ob 35. obletnici je bil spominski park popolnoma obnovljen. Spomenik, ki ga je oblikoval Janko Orač udeleženec spopada je bil očiščen in postavljen na novo podlago. Prav tako je bilo obnovljeno vozilo BOV-3, eno od vozil, ki je bilo v spopadu.
V spomin na te dogodke je OZVVS Trebnje, v sodelovanju z občinami Trebnje, Mirna, Šentrupert, Mokronog-Trebelno, organiziralo slovesnost v spomin na te dogodke. Na svečanosti je bila slavnostna govornica predsednica republike dr. Nataša Pirc Musar. Med ostalim je dejala: “Zato je prav, da se z globoko hvaležnostjo, spoštovanjem in ponosom spominjamo dejanj pripadnikov Teritorialne obrambe, milice, zdravstvenega osebja, cestnih, gradbenih, komunalnih in železniških delavcev, pripadnikov civilne zaščite, šoferjev, radioamaterjev, gospodarskih družb, interesnih organizacij ter golorokih državljank in državljanov, ki so jugoslovanskim enotam na vsakem koraku izkazovali jasen odpor in nestrinjanje.”
Slovesnosti so se udeležili tudi praporščaki Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Dolenjska in Območnega združenja slovenskih častnikov Novo mesto, skupaj z delegacijami v katerih so bili tudi udeleženci spopada na Medvedjeku.
Leta 1991 je streljal na pripadnike TO, danes je muzejski eksponat.
Pogled na spomenik s strani.
Polkovnik Maraš 35 let pozneje ob spomeniku na Medvedjeku.
Praporščak Ivan Petančič Ičo s praporom v spominskem parku Medvedjek.
Sekretar OZSČ Novo mesto s prapoščaki OZSČ Novo mesto in OZVVS Dolensjka.
Besedilo: V. Maraš
Fotografije: arhiv OZSČ Novo mesto






