Pred natanko 32 leti, natančneje 11. februarja 1993, je bilo ustanovljeno Občinsko združenje slovenskih častnikov Hrastnik, ki se je takrat imenovalo Občinska organizacija častnikov Hrastnik in se nekaj let kasneje preimenovalo v sedanje ime.

Po osamosvojitvi Slovenije se je oblikovala majhna skupina enako mislečih rezervnih častnikov pod vodstvom majorja Jožeta Zorčiča, ki je leta 1992 samoiniciativno pristopila k ustanovitvi, oziroma oživitvi stanovske častniške organizacije. Z zagnanostjo in vztrajnostjo so uspeli že v letu 1992 v občinsko združenje prostovoljno pritegniti več kot polovico občanov Hrastnika, ki so imeli vojaški častniški ali podčastniški čin. Bilo jih je blizu 200.

Dne 11. februarja 1993 so izvedli redno letno konferenco Občinske organizacije častnikov Hrastnik v dvorani Poslovno – stanovanjskega objekta Trg Franca Kozarja 7 v Hrastniku. Na konferenci je bilo prisotno 43 članov in 2 gosta (Černe, sekretar Zveze častnikov Slovenije in Bojan Šopar, predsednik Občinske organizacije častnikov Trbovlje). Konferenco je vodilo delovno predsedstvo v sestavi: Marko Orožen, Karli Medved in Igor Pogačnik. V ostala delovna telesa konference so bili izvoljeni:

  • zapisnikar: Jože Premec,

  • overovatelja zapisnika: Franjo Krsnik in Boris Logar,

  • verifikacijska komisija: Simona Sihur, Mirko Kovač in Albin Potisek ter

  • komisija za sklepe: Marko Orožen, Jože Premec in Jože Zorčič.

Na konferenci so sprejeli naslednje sklepe:

  1. Soglasno se sprejme poročilo o delu predsedstva Zveze rezervnih vojaških starešin Hrastnik za obdobje 1990 – 1992 in poročilo o realizaciji finančnega načrta za leto 1992.

  2. Soglasno je bila sprejeta razrešnica vseh organov konference Zveze rezervnih vojaških starešin Hrastnik.

  3. Soglasno se sprejme besedilo novega Statuta Občinske organizacije častnikov Hrastnik tako, da se v tekstu popravijo predlagane spremembe členov 23. in 44.

  4. S sprejetjem Statuta Občinske organizacije častnikov Hrastnik prenehajo veljati dosedanja Pravila Zveze rezervnih vojaških starešin Hrastnik.

  5. Člani konference so se odločili za javne volitve organov Občinske organizacije častnikov Hrastnik.

  6. Sprejme se Program dela za leto 1993, ki naj ga predsedstvo terminsko opredeli po mesecih izvajanja.

  7. Preko Upravnega organa za obrambo se zaprosi Izvršni svet občine za povečano dotacijo, ki bo omogočila realizacijo sprejetega programa dela.

  8. Program dela in finančni se dostavi Upravnemu organu za obrambo v odobritev.

  9. V organe Občinske organizacije častnikov Hrastnik so bili soglasno izvoljeni:

    1. Predsedstvo:

  • Jože Zorčič, predsednik,

  • Marjan Kaluža, podpredsednik,

  • David Srebotnik, sekretar,

  • Leopoldina Završnik, blagajničarka,

  • Miran Jerič, član

  • Jože Premec, član in

  • Ivo Vučetič, član.

    1. Častno razsodišče:

  • Laznik Stanislav, predsednik (namestnik Leopold Grošelj),

  • Franjo Krsnik, član (namestnik Stane Kirn) in

  • Igor Pogačnik, član (namestnik Franc Selan).

    1. Komisija za finančno – materialno kontrolo:

  • Ljubo Zalezina,

  • Janko Koritnik in

  • Branko Kastelic.

S sklepom Oddelka za notranje zadeve Sekretariata za splošne, notranje in zadeve obrambe

Občine Hrastnik št. 026-1/93 z dne 19.3.1993 je Občinsko organizacija častnikov Hrastnik vpisana v register društev.

Od ustanovitve dne 11. februarja 1993 združenje neprekinjeno in zelo vzorno deluje, najprej pod dolgoletnim vodstvom predsednika majorja Jožeta Zorčiča, sedaj pa pod vodstvom poročnika Gorazda Hafnerja. Počasi je združenje postajalo zelo prepoznavno v lokalnem okolju in zasavski regiji. S svojim zelo dobrim delovanjem pa je počasi postajalo tudi prepoznavno v krovni zvezi – Zvezi slovenskih častnikov.

Zaradi svojega uspešnega delovanja na vojaško strokovnem področju je združenje pridobilo status organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju obrambe, in ta status se stalno ponosno vzdržuje.

Članstvo se je z leti spreminjalo in nihalo. V zadnjih nekaj letih se je število članov združenja stabiliziralo in trenutno je v združenje včlanjenih 140 članov.

Vojaško strokovna dejavnost je bila ves čas delovanja združenja prioritetna dejavnost in se postopoma dopolnjevala in nadgrajevala. Sedaj se odvija v oblikah predavanj, vojaško strokovnih ekskurzij, orientacijsko – taktičnih pohodov, strelskih urjenj in tekmovanj, ogledov različnih prireditev Slovenske vojske, obiskov enot in poveljstev SV ter ogledov vojaških vaj in vaj drugih subjektov obrambnega sistema. V zadnjih nekaj letih je združenje razširilo svoje delovanje na mlajše generacije in vzpostavilo zelo kvalitetno in vzorno sodelovanje z osnovno šolo Narodnega heroja Rajka Hrastnika. V letošnjem letu pa je združenje že drugič uspešno organiziralo dvodnevno šolo preživetja v naravi namenjeno mladim.

Združenje ima društveni strelski poligon, ki se je zgradil in se vzdržuje s pridnim prostovoljnim delom članstva. Na njem se lahko izvaja streljanje z zračnim in malokalibrskim orožjem in s pištolami velikega kalibra na razdalji 25 metrov,. V okviru združenja zelo aktivno deluje strelska sekcija, katere člani se uspešno udeležujejo strelskih tekmovanj širom Slovenije.

V vseh letih delovanja združenje vzorno sodeluje s Slovensko vojsko, predvsem z 20. pehotnim polkom iz Celja, ter domoljubnimi in veteranskimi organizacijami v Zasavju, katera so medsebojno podpisala Listino o sodelovanju.

Na svečani akademiji Zveza slovenskih častnikov dne 28.11.2024 je združenju podeljeno Jubilejno priznanja ob 30. obletnici.

Besedilo in fotografije: Jani Zore