Letos se je Društvu za ohranjanje spomina na reševanje zavezniških vojakov v času NOB »Vranov let v svobodo« pridružila Slovenska vojska in Zveza slovenskih častnikov.

Pobeg z delovišča v Ožbaltu sta načrtovala vojna ujetnika Avstralec Ralph Churches in Britanec Les Laws. 30. avgusta jima je uspelo pobegniti in s pomočjo partizanskega aktivista sta prispela v osvobojeni Lovrenc na Pohorju. Poveljstvo partizanov sta prepričala, da je možno osvoboditi preostale vojne ujetnike. Tako je 31. avgusta 1944 v jutranjih urah 3. bataljon Šercerjeve brigade, skupaj z njima, uspešno izvedel akcijo in osvobodil 87 zavezniških vojnih ujetnikov. Umaknili so se visoko na Pohorje, kjer se jim je pridružilo še devet Britancev in deset Francozov. Pot so nadaljevali preko mozirskih planin v Zgornjo Savinsko dolino in preko Menine planine na Moravško. S pomočjo brodarjev so na območju Litije prečkali reko Savo in se po Dolenjski strani prebili v Belo krajino. V Semič so prispeli 10. septembra.

»To je izjemen dogodek, ki se je zgodil v drugi svetovni vojni na Slovenskem med NOB, zato smo se v Slovenski vojski odločili, da ga podpremo, saj letos obeležujemo 80. obletnico osvoboditve zavezniških vojnih ujetnikov,« je v svojem nagovoru povedal polkovnik Igor Šepec, pred zbranimi pripadniki Slovenske vojske, ki so prehodili pot od Ožbalta do GEOSS-a po partizanskem koridorju, ki ga imenujemo mednarodna pot zavezništva.

Prav zares si veliko priznanje zaslužijo pripadniki Slovenske vojske, ki so v prvem delu prehodili okoli 140 kilometrov po partizanskem koridorju od Ožbalta do Vač ter pri tem pokazali srčnost in pogum.

Tudi v Zvezi slovenskih častnikov smo pokazali, da so naša Območna združenja na tem delu poti (Ruše, Slovenska Bistrica, Mislinjska dolina, Velenje in Domžale) sposobna organizirati vso logistično podporo pohodni enoti Slovenske vojske.

 

Ladislav Steinbacher