Spodaj omenjena osvoboditev zavezniških vojnih ujetnikov, ki je uspešno pobegnila iz nemškega taborišča je v zgodovini 2. svetovne vojne največja in edinstvena.

Partizanske enote IV. operativne cone, med njimi Zidanškova, Šlandrova, Bračičeva, Tomšičeva in Šercerjeva brigada, so poleti 1944 izvedle eno največjih in najuspešnejših ofenzivnih akcij slovenske partizanske vojske. Med 30. julijem in 2. avgustom 1944 so osvobodili Zgornjo Savinjsko in Zadrečko dolino, velikosti okoli 500 kvadratnih kilometrov.

Tomšičeva in Šercerjeva brigada sta nadaljevali osvobodilni boj na Pohorju, kjer je Tomšičeva brigada koncem avgusta zavzela Ribnico, Šercerjeva brigada pa je 23. avgusta v boju osvobodila Lovrenc na Pohorju, razglasila »Lovrenško republiko« in odprla slovensko šolo.

V tem času so britanski vojni ujetniki obnavljali odsek železniške proge pri Ožbaltu. Njihov taboriščni zaupnik Ralph Churches pa je tedaj s svojim prijateljem Les Lawsom načrtoval pobeg. Tega sta lahko izvedla po stiku z Elizabeto Zavodnik, ki je živela z družino v bližini delovišča. Lesa Lawsa je povezala z aktivistom, ki je 30. avgusta 1944 povedel sedem Britancev v osvobojeni Lovrenc. Naslednje jutro 31. avgusta pa je sledil osvobodilni napad stotih Šercerjevih borcev skupaj s sedmerico Britancev na delovišče. Akcija je potekla brez žrtev. S 87 Britanci so se umaknili visoko na Pohorje, kjer se jim je pridružilo še 9 Britancev in 10 Francozov, ki so jih osvobodili na kmetijah na Bistriškem Pohorju. Skupino 106-ih so vodili preko Pohorja in Mozirskih planin dalje v Zgornjo Savinjsko dolino, preko Menine na Moravško, prečkali so Savo na območju Litije in 10. septembra so prispeli v Semič.

17 septembra 1944, na dan, ko je pričelo delovati partizansko letališče Otok, so odleteli v zavezniško bazo, v Bari.

Ob 80. obletnici osvoboditve zavezniških vojnih ujetnikov v Ožbaltu smo v Mednarodnem raziskovalnem centru 2. svetovne vojne v Mariboru, pripravili novinarsko konferenco. Na fotografiji so z leve Eduard Vedernjak, predsednik društva za ohranjanje spomina na reševanje zavezniških vojakov v času NOB, generalmajor Dobran Božič, predsednik Zveze slovenskih častnikov in polkovnik Gregor Hafner, poveljnik 72. brigade Slovenske vojske.

 

Sekcija vezistov Območnega združenja slovenskih častnikov Slovenska Bistrica je 30. avgusta 2024 že vzpostavila prve zveze z državami Evrope in ZDA. Svoje naprave bodo postavili 24. septembra še .na GEOSS-u in 28. septembra na partizanskem letališču Otok.

 

Z Rogle se radio amaterji javljajo pod klicnim znakom S 5 80 ITFC

Stik z njimi pa lahko navežete tudi na spodnji povezavi…

https://www.qrz.com/db/S580ITFC

 

Besedilo in fotografije Ladislav Steinbacher