Ura je osem in v vojašnico generala R. Maistra v Maribor prihajajo pripadnice in pripadniki Slovenske vojske, ki bodo s pohodom po partizanskem koridorju obeležili 80. obletnico osvoboditve zavezniških vojnih ujetnikov konec avgusta 1944 v Ožbaltu.
Prišli so iz različnih enot in na začetku so nekoliko zadržani a nasmejani. Hitro se spoprijateljijo ter začnejo z natovarjanjem opreme, ki jo ima vsak vojak. V imenu Zveze slovenskih častnikov jih pozdravi stotnik Ladislav Steinbacher ter jim predstavi dejavnosti za prvi dan pohoda. Prisotnim je podelil spominsko majico ter nekaj pisnega gradiva. Nato so se odpravili na ogled Mednarodnega raziskovalnega centra druge svetovne vojne.
Muzej v Melju ohranja zgodovinski spomin na trpljenje in boj proti nacističnim in fašističnim agresorjem ter na njihove zločine v drugi svetovni vojni. V novejšem času pa si v MRC z organizacijo mednarodnih simpozijev, prizadevajo za ohranitev spomina na tiste čase in natančno preučujejo zgodovinska dejstva.
Še fotografija za spomin na obisk muzeja STALAG XVIII D. Ogledali so si dokumentarni film in bili brez besed nad prikazanim trpljenjem vojnih ujetnikov.
Pot so nadaljevali v Ožbalt, na kraj osvoboditve zavezniških vojnih ujetnikov ob železniški progi. Na prizorišču je bilo zbranih veliko ljudi. Pred spominskim obeležjem borcem 3. bataljona Šercerjeve brigade, ki so osvobodili zavezniške vojne ujetnike, se jim je v zahvalo in spomin poklonila delegacija iz Velike Britanije ter ZDA, predstavniki Slovenske vojske, Zveze slovenskih častnikov in borci za vrednote NOB.
Na prireditvi je prisotne pozdravil Marko Rakovnik, župan občine Lovrenc na Pohorju, slavnostni govornik pa je bil dr. Martin Premk, poslanec Državnega zbora RS. Kulturni program je izvedla glasbena skupina OVCE iz Trsta.
Čustven in poveden je bil nagovor Rogerja Stantona iz društva WW2 Escape Lines Memorial Society iz Londona. Dejal je, da se s spoštovanjem in hvaležnostjo pridružuje prebivalcem Slovenije, ki so pred mnogimi leti pomagali zavezniškim ubežnikom, ki so pobegnili iz taborišč in tistim, ki so se rešili iz sestreljenih zavezniških letal in šli skozi vašo domovino, da bi se izognili sovražniku. Omenil je, da je lokalno prebivalstvo zagotovilo hrano, zatočišče, medicinsko pomoč in vodnike, ki so ubežnike vodili naprej proti svobodi. Tisti, ki so pomagali niso bili izurjeni, imeli so le malo sredstev in omejene zaloge. Tisto malo hrane, ki so jo imeli, pa so jo voljno delili…
Pohodna enota Slovenske vojske je pot nadaljevala v Lovrenc na Pohorje in naprej proti Klopnemu vrhu.
Na kratko so se ustavili pri spominskem obeležju, kjer se je 14 borcev Pohorske čete 17. septembra 1941 spopadlo s pripadniki 138. nemškega polka gorskih lovcev in jih prisilili k umiku. O tem dogodku je zanimiv zapis v nemškem poročilu – pri umiku so Nemci vzeli svoje ranjence, enega pa so pogrešali. Ranjenega gorskega lovca Rainerja so partizani obvezali, pokrili z odejo in ga pustili pri življenju.
Okoli 17. ure je pohodna enota prispela do Koče na Pesku. Tu so jih sprejeli člani Območnega združenja slovenskih častnikov Slovenska Bistrica.
Pozdravil jih je dr. Andrej Godec, predsednik OZSČ ter Borut Kruder, predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Slovenska Bistrica. Pri spominskem obeležju ustanovitve Pohorskega odreda 3. novembra 1943, so za pohodnike pripravili krajši kulturni program. Profesor Primož Rajh je recitiral pesem dr. Janka Čara Tinje, moja rojstna vas. Evgen Brence, učenec OŠ Pohorski odred, podružnica Zgornja Ložnica, pa je zaigral na harmoniko. Delegacije Zveze slovenskih častnikov, Slovenske vojske in Zveze borcev za vrednote NOB so se ustavile pri obeležju partizanskim kurirjem in pri spominski plošči gozdarju Tonetu Melivi, ki so ga Nemci, zaradi sodelovanja s partizani, obesili z drugimi talci v Frankolovem.
V zgodnjih jutranjih urah, drugega septembra je pohodna enota Slovenske vojske nadaljevala pot in uspešno prečkala Ribniško in Slovenjgraško Pohorje ter v popoldanskih urah prispela v Mislinjo.
Pohodno enoto uspešno vodi Dejan Simonič, višji vodnik iz 74. pehotnega polka (na fotografiji drugi z desne).
V spominskem parku v Šmartnem se je srečanja s pohodniki Slovenske vojske udeležilo lepo število članov ZSČ, veteranskih organizacij in krajanov.
V spomin žrtvam vseh vojn so pripadniki Slovenske vojske, Zveze slovenskih častnikov in veteranskih organizacij položili venec.
Proti večeru so se pohodniki ustavili še v Spominskem parku žrtvam vseh vojn v Šmartnem pri Slovenj Gradcu. Pripadnice in pripadnike Slovenske vojske je pozdravil dr. Peter Pungartnik, podžupan občine Slovenj Gradec. Udeležili so se je tudi predstavniki drugih veteranskih organizacij iz tega območja. Prireditev je organiziralo Območno združenje slovenskih častnikov Mislinjske doline.
Ladislav Steinbacher