V torek, 25.marca 2025 smo se člani OZSČ Zagorje ob Savi zbrali pred gasilskim domom in se z avtobusom odpeljali na vojaško strokovno ekskurzijo na Kočevsko z namenom ogleda Enote za specialno delovanje /ESD/, bunkerja Škrilj in ostalih znamenitosti vasi Kočevska reka.
Po prihodu v ESD Škrilj sta nas sprejela predstavnika enote, nas seznanila s protokolom o obnašanju obiskovalcev v njihovem vojaškem objektu in programom obiska. Da bi čas v ESD maksimalno izkoristili, smo se najprej podprli z odličnim kosilom iz njihove vojaške kuhinje. Po kosilu so nas odpeljali na kratek sprehod do njihove kapelice na gričku, ki je poznana ne samo v Sloveniji, temveč tudi v tujini. Pri kapelici so nam predstavili kratko zgodovino in vzroke, zakaj so se odločili za postavitev kapelice na tem mestu.
Nadaljevanje je sledilo v predavalnici, kjer smo z zanimanjem poslušali predavatelja, ki nas je seznanil kaj je namen ESD, sestavo in naloge, ter strateški pomen za Republiko Slovenijo in zaveznike.
Nadaljevali smo na naslednji točki, ki so nam jo pripravili in je med člani vzbudila največ zanimanja. Pripravili so nam več različnih vrst orožja, ki sta nam ga predstavila dva skrbnika orožja.
Čas v ESD je prehitro minil. Zahvalili smo se gostiteljem in si mimogrede ogledali njihovo avtomatizirano strelišče.
Naslednja točka naše ekskurzije je bil Bunker Škrilj. Bunker je bil zgrajen v času hladne vojne leta 1957 v podporo vojaškim objektom v Gotenici. Dolgo časa je bil strogo varovana skrivnost, danes pa je dostopen za javnost. Je 72 metrov pod površjem. Sestavlja ga 600 m hodnikov in več podzemnih prostorov z lastnim vodnim zajetjem in dvema generatorjema za proizvodnjo električne energije, kar bi omogočilo bivanje v primeru atomskega udara, v njem pa bi po ocenah brez zunanje pomoči lahko preživeli tudi do 100 dni.
Obisk Kočevskega smo zaključili v TIC Kočevska Reka, kjer nam je vodič izčrpno predstavil pestro zgodovino teh krajev. Klub temu, da je rahlo deževalo, smo se v spremstvu vodiča sprehodili po vasi, si ogledali najdebelejši oreh v Sloveniji in park, kjer je bil prvi postroj slovenske vojske. Za konec smo si ogledali cerkev Sv. Janeza Krstnika, ki jo je zgradila država ob koncu minulega stoletja kot simbolično opravičilo države za uničeno kočevsko sakralno dediščino.
S tem smo zaključili našo dolgo avanturo po Kočevskem in se polni novih znanj in vtisov z avtobusom odpravili proti domu.
Zapisal: Franc Lekše
Fotografije: H. Palčič, F. Lekše