Pravijo, da je zgodovina naša velika učiteljica. Menim, da ta trditev kar drži. Tega se zavedamo tudi člani domoljubnih in veteranskih organizacij v občini Štore. Ko smo na začetku leta sprejemali letni načrt delovanja, smo si v programu med drugim zadali tudi obisk naših muzejev. V Sloveniji imamo resnično muzeje na izjemno visokem nivoju. Neskromno povedano, nekatere celo na svetovni ravni.
Maja smo bili ob Dnevu odprtih vrat na obisku v Vojašnici generala Rudolfa Maistra in Kadetnice v Mariboru. Kadetnica je objekt in vse tisto kar je v njej na tako visokem nivoju, da ga ne premore niti kakšna država, ki sodi med vojaške velesile. Pa ne pretiravam.
V juniju smo še organizirali izlet članstva, kjer smo obiskali Tehniški muzej Slovenije v Bistri pri Vrhniki in Park vojaške zgodovine v Pivki. Iskreno in odkrito, imamo vrhunske kustose.
Pregovor pravi, da je julija in avgusta čas „kislih kumaric“, in da se ne dogaja veliko stvari. Za nas v Štorah ta pregovor ravno ne drži. Tudi v juliju in avgustu smo nadaljevali z aktivnostmi in se odločili, da obiščemo Muzej Južne železnice v Šentjurju. Poleg tega pa smo še obiskali nekaj partizanskih grobov in pa grob nadporočnika Franja Malgaja, ki počiva na šentjurskem pokopališču. Zraven smo povabili tudi člane častniške in veteranske organizacije iz Laškega.
V avgustu so nas prijetno presenetili tudi stanovski kolegi iz Laškega in nas povabili na ogled znamenitosti Laškega. Vsekakor imaš v Laškem veliko znamenitosti, ki so vredni ogleda. Nas so povabili v Muzej elektro prenosa „Fala – Laško“. Niti v sanjah si nisem predstavljal, kako velik in kako zanimiv muzej je to. V njem sta prikazana zgodovina in razvoj elektro prenosne dejavnosti v Sloveniji ter še veliko drugega. Kako pomembna dejavnost in nepogrešljiva je elektrika spoznaš šele takrat, če jo slučajno za kakšen daljši čas zmanjka, kar je seveda pri nas redkost. Se pa zgodi.
V zadnjih avgustovskih dneh smo še obiskali v naših železarskih Štorah Železarski muzej Štore v nekdanji Osnovni šoli Teharje. V Štorah smo pred časom praznovali visoko in pomembno 170. obletnico železarstva. Ob tem pomembnem dogodku je izšel tudi zbornik „ŠTORE NA POTI KULTURE ŽELEZA“. V njem je v bistvu zajeta celotna zgodovina železarstva in kraja.
Ponosni smo lahko na naše muzeje in ljudi, ki so to našo kulturno in tehniško dediščino ohranili in omogočili, da jo lahko mi sedaj občudujemo in spoznavamo njihovo neprecenljivo vrednost.
V Štorah pa imamo tudi pravi zaklad, ki mi ga je pred dnevi odkril in predstavil eden izmed krajanov in seveda prijateljev. V svojih kletnih prostorih hrani toliko različnih eksponatov, da mi je ob pogledu na njih dobesedno in resnično zastal dih. Kaj bi dal, da bi lahko vse to razstavili na kakšnem uglednem in zato primernem mestu ter, da bi bilo dostopno na ogled vsem ljudem.
Predsednik domoljubnih in veteranskih organizacij občine Štore
Srečko Križanec