Člani OZSČ so se udeležili dogodka, ki sta bila organizirana ob enainosemdeseti obletnici začetka pohoda na Štajersko. Udeležili so se predavanja v Novem mestu in na slovesnosti na Suhorju. Pohod XIV divizije se je pričel 6. januarja 1944 na Suhorju, v Beli krajini. Na pot je krenilo 1112 borcev.

Kako je pohod potekal, kaj je bilo dobro in kaj slabo, je udeležencem predavanja pojasnil vojaški psiholog vojaški uslužbenec XI razreda mag. Gregor Jazbec. Predavanja, ki je potekalo v knjižnici Milana Jarca v Novem mestu, v organizaciji ZB za vrednote NOB Novo mesto. Predavanja, 9. 1. 2025, se je udeležilo preko 70 udeležencev. V predavanju je zajel vojaško-politične razmere konec leta 1943, ko na Štajerskem in Koroškem ni bilo večjih partizanskih enot. Predstavil je načrtovanje in taktične nauke pohoda, fotodokumentacijo ter posledice pohoda. Da bi spodbudili odpor je Glavni štab načrtoval pohod XIV divizije na Štajersko. Pohod na je bil izveden, a z velikimi žrtvami med borci. Ti so se od prehoda Sotle pri Sedlarjevem spopadali z nemškimi enotami. Zadnji spopadi so bili 26. 2. 1994 pri Šoštanju. V skoraj dveh mesecih pohoda, v velikem mrazu okoli minus 20 stopinj in velikem snegu, je divizija, v bojih prebila sedem nemških obročev. Pri tem je zgubila več kot 60 odstotkov borcev. A le nekaj mesecev kasneje, konec leta 1944, je imela divizija okoli 3500 borcev.

V soboto 11. januarja je bila, na Suhorju, tradicionalna slovesnost ob začetku pohoda. Slovesnosti se je udeležilo okoli 250 udeležencev. Prisotna je bila županja občine Metlika Martina Legan Janžekovič, ki je uvodoma pozdravila prisotne domačine in člane domoljubnih in veteranskih združenj. Prisotni so bili tudi praporščaki ZB ter OZSČ Bele krajine, Laškega in Novega mesta ter Prvi spominski Dolenjski bataljon. Slavnostna govornica je bila ministrica za pravosodje Andreja Katič. Slednja je poudarila pomen delovanja divizije na Štajerskem. V šaleški dolini, iz katere izhaja, je še vedno živ spomin na njen težak pohod, bojevanje v izredno težkih vremenskih razmerah. A pomembno je bilo, da so prinesli zopet duh odpora, ki se je širil med prebivalci. V kulturnem programu so nastopili: ženski pevski zbor društva upokojencev Metlika, Viviana Kukar ter učenci podružnične šole Suhor.

Udeleženci predavanja.

Fotografiji pohodnikov v globokem snegu z ranjenci.

Rezultat pohoda.

Karta osvobojenega ozemlja na Štajerskem jesen 1944.

Praporščaki na Suhorju.

Slavnostna govornica ministrica za pravosodje Andreja Katič.

Nastopajoči so navdušili gledalce.

Besedilo:

Fotografije: V. Maraš in P. Golobič