Pripadniki OZSČ Koper smo se udeležili več komemoracij na Primorskem. Tako smo bili tudi na Erzelju kjer so med NOB pretrpeli veliko gorja. Padlo je 25 borcev, največ leta 1943, ko so Italijani tudi izselili vse prebivalce iz vasi. Vas si je opomogla takrat, tako da so se razseljeni naselili pri sorodnikih in prijateljih na Vipavskem, ki so jih zmogli sprejeti do osvoboditve. Leta 1991 je bilo v vasi 80 prebivalcev, danes pa tam že živi 101 prebivalec.
Mladi predsednik Krajevne skupnosti Erzelj Aleš Kobal, je ob spomeniku, ki je delo Toneta Svetine, nagovoril sovaščane tako:
Spoštovani sovaščani in prijatelji,
danes smo se zbrali v spomin na vse tiste, ki so nas zapustili. Ob prazniku spomina na mrtve se poglobimo v misli o naših najdražjih, ki so pustili neizbrisen pečat v naših življenjih, a tudi v zgodovini našega naroda. Spomin na mrtve ni le žalost, temveč tudi priložnost, da se spomnimo vrednot, za katere so se borili, in da obudimo duh solidarnosti, ljubezni in hvaležnosti.
Med njimi so tudi Erzeljski borci NOB, ki so se v času najtemnejših dni borili proti nacifašizmu. Njihov pogum in predanost sta nam omogočila, da danes živimo v svobodni Sloveniji. Ne smemo pozabiti, da so ti borci zastavili svoje življenje za svobodo, ki jo danes uživamo. Njihova dejanja niso bila le borba za fizično svobodo, temveč borba za pravičnejšo družbeno ureditev, pa tudi za ohranjanje naše identitete, našega jezika in kulture.
V času, ko smo se soočali s trpljenjem in nečloveškimi razmerami, je bila ljubezen do domovine tista sila, ki je združevala ljudi. Ti junaki se niso borili le za svoje družine, temveč za vse nas, ki tu stojimo. Danes, ko se spominjamo njihovih žrtev, moramo razumeti, da svoboda ni samoumevna. Je rezultat boja in predanosti številnih, ki so verjeli v boljši jutri.
Ob tem prazniku se spominjamo tudi vseh žrtev nacifašizma, ki so izgubili svoje življenje zaradi ideologij sovraštva in intolerance. Njihova trpljenja nas opominjajo, kako pomembno je, da se borimo proti kakršnimkoli oblikam diskriminacije in nasilja. Naša odgovornost je, da ohranjamo spomin na njihove žrtve, da bi se takšna zgodovina nikoli več ne ponovila.
Z današnjim dnem pa obeležujemo tudi Dan reformacije; še en nadvse pomemben slovenski praznik, ki je ravno tako bil eden od glavnih temeljev in graditeljev današnje domovine. Ta dan nas spominja na pomembne spremembe v naši kulturi in jeziku. Reformacija je prinesla nov pogled na slovenski svet, spodbudila je razvoj slovenskega jezika in književnosti, ter prispevala k oblikovanju naše narodne zavesti. Ljubezen do slovenskega jezika, našega kulturnega izročila in zgodovine je vrednota, ki jo moramo negovati in prenašati na prihodnje generacije. Dan reformacije nas opominja, da spremembe, naj si bodo še tako male, prinašajo nove priložnosti. Prav tako nas uči, da se moramo boriti za naše pravice in vrednote, ki jih kot narod cenimo. Kultura in jezik sta ključna dela naše identitete in v vsakem izmed nas tiči odgovornost, da ju ohranjamo in spodbujamo.
Ob tej priložnosti vas pozivam, da se zavemo pomena naše identitete in da s ponosom govorimo slovensko. Naš jezik je most, ki nas povezuje, naš vir moči in naše bogastvo. Vsak izmed nas ima nalogo, da ga ohranja in razvija, da ga prenaša naprej in ga ščiti pred pozabo.
Tudi v teh modernih časih, ko se soočamo z različnimi izzivi, je pomembno, da ohranjamo duh enotnosti, bratstva in solidarnosti, ki sta bila značilna za čas borbe naših prednikov. Njihova moč je bila v skupnosti, v povezanosti in v verovanju, da lahko skupaj premagajo težave, ki so jih pestile. Danes se moramo vprašati, kako lahko mi, v sodobni družbi, obudimo ta duh in kako lahko vsak izmed nas prispeva k boljšemu jutri.
Vsakdo od nas ima moč, da z malimi dejanji prispeva k skupnemu dobremu. Naj gre za prostovoljstvo, skrb za sočloveka ali ohranjanje našega jezika in kulture. Naša dejanja, četudi so majhna, lahko sprožijo val pozitivnih sprememb. Učenje in izobraževanje o zgodovini, o našem jeziku in kulturi je ključno saj z znanjem krepimo identiteto in se izogibamo ponavljanju napak preteklosti.
Svet okoli nas se hitro spreminja, toda vrednote, ki so ga oblikovale, ostajajo vedno nespremenjene. Ljubezen do domovine, spoštovanje drug drugega in zavest o naši zgodovini so temelji, na katerih lahko gradimo prihodnost. Bodimo ponosni na to kdo smo in si prizadevajmo za družbo, ki temelji na razumevanju, spoštovanju in ljubezni.
Besedilo: Ljubo Benevol
Fotografije: Vasja Jejčič