Letos obeležujemo osemdeset let od dogodkov iz leta 1944. Takrat so partizani iz nemškega ujetništva pomagali rešiti blizu sto zavezniških vojnih ujetnikov. Le-ti so ob pomoči partizanov in slovenskega prebivalstva uspešno prehodili preko 270 kilometrov dolgo pot od Ožbalta v Dravski dolini, preko Pohorja, Gornjega Grada, preko reke Save do tedaj že osvobojene Bele krajine, od koder so poleteli v italijanski Bari in domov. Mednarodna spominska pot zavezništva je dobila ime po knjigi »Vranov let v svobodo« enega od rešenih zavezniških pilotov Ralpha Churchesa.

V letošnjem jubilejnem letu so pripadniki Slovenske vojske s pridruženimi britanskimi vojaki prehodili celotno pot od Ožbalta do Otoka pri Metliki. Na posameznih točkah in na delih poti smo jih spremljali tudi člani Območnega združenja slovenskih častnikov (v nadaljevanju OZSČ) Bela krajina.

V torek, 24. septembra, se nas je sedem članov OZSČ Bela krajina s praporom združenja udeležilo prireditve na Spodnji Slivni pri Vačah na geometričnem središču Slovenije (GEOSS). Tu smo pričakali prihod pohodnikov Slovenske vojske in pridruženih tujih vojakov (v nadaljevanju »pohodna enota«). Prisostvovali smo priložnostni prireditvi, s praporom pa smo sodelovali v svečanem postroju.

Po prireditvi smo se z vozili napotili preko Save na Veliko Štango, ki je tudi postaja na poti Vranovega leta. Tu so nas pogostili z malico in pijačo.

V petek, 27. septembra, je pohodna enota začela svojo pot iz Sel pri Dolenjskih Toplicah čez Uršna sela proti Semiču. Pot jih je vodila na Gornje Laze, kjer smo pohodnike pričakali tudi člani OZSČ Bela krajina s svojim praporom. Položili smo venec k spomeniku 1. belokranjske partizanske čete, stotnik Drago Mohar, predsednik semiškega Združenja borcev za vrednote NOB pa je pohodnikom spregovoril o tragediji 1. belokranjske čete. Pohodniki so tu imeli malico in počitek.

Pot smo ob belokranjskem vodenju nadaljevali z Gornjih Laz preko Pribišja in mimo Smuka v Semič. Pri Osnovni šoli belokranjskega odreda je pohodnike pozdravil ravnatelj šole, prizadevne članice semiškega Združenja borcev pa so pohodnikom postregle z domačimi dobrotami in pijačo.

V soboto, 28. septembra, pa smo člani OZSČ Bela krajina organizirali tradicionalni pohod po zadnji etapi Vranovega leta od Semiča do Otoka pri Metliki. Zaradi prilagoditve časovnici prireditve smo se iz Semiča z vozili odpeljali do Stranske vasi, od koder pa smo v vedno močnejšem dežju peš odšli čez Krupo in Moverno vas proti vasi Geršiči ob Lahinji.

V Geršičih se nam je pridružila vojaška pohodna enota, osnovnošolska mladina in drugi pohodniki in skupaj smo se napotili na Otok. Na prireditvenem prostoru smo skupaj z ostalimi udeleženci prireditve prisluhnili slavnostnemu govorniku, evropskemu poslancu Marjanu Šarcu, ostalim slovenskim in tujim govornikom in kulturnemu programu.

Po zaključku slavnostnega dela prireditve so nas pripadniki Slovenske vojske pogostili z vojaškim kosilom, sledilo pa je tovariško druženje.

Besedilo: Peter Golobič

Fotografije: Bojan Jakša, Anton Krašovec, Hermina Golobič