Belokranjski častniki, združeni v Območnem združenju slovenskih častnikov (v nadaljevanju OZSČ) Bela krajina, vse strokovne ekskurzije, ki so vezane na avtobusni prevoz, organiziramo in izvedemo skupaj z OZSČ Novo mesto. Tako smo v soboto, 29. marca 2025, izvedli tudi letošnjo prvo strokovno ekskurzijo na vojaško letališče Željava in v mesto Bihać v Bosni in Hercegovini.
S kar dvema avtobusoma smo se zgodaj zjutraj odpeljali na Hrvaško, v Karlovcu se nam je pridružil še naš prijatelj, upokojeni brigadir Hrvatske vojske Dubravko Halovanić. Pot nas je vodila ob reki Korani proti Slunju, brigadir Halovanić pa nas je sproti seznanjal z dogajanjem na tem področju v hrvaški Domovinski vojni. Kot odličnemu poznavalcu te tematike smo mu pozorno prisluhnili.
Prvi postanek za jutranje okrepčilo smo imeli v restavraciji pred mestom Slunj, nato pa smo potovanje nadaljevali do nekdanjega letališča JLA Željava, ki se nahaja prav na meji med Republiko Hrvaško in Republiko Bosna in Hercegovina. Letališče je bilo v času Jugoslavije eno največjih in najbolj varovanih vojaških letališč in podzemnih objektov v Evropi, danes pa je opuščeno, vendar še vedno ponuja zanimiv vpogled v preteklost. Najprej smo se z avtobusom zapeljali po vzletno-pristajalni stezi, nato pa smo vstopili v obsežen podzemni sistem. Ogledali smo si ostanke podzemnih hangarjev, zaklonišč in vojaških infrastrukturnih objektov, ki so bili nekoč uporabljeni za zaščito letalskih enot in opreme pred napadi. Obisk je bil zelo informativen, saj sta nas vodiča, od katerih je eden tu celo služboval kot pilot helikopterja, popeljala skozi zgodovino letališča in njegov pomen v času hladne vojne ter zgodbo o njegovem opuščanju po koncu Jugoslavije.
Željava je danes izjemen primer zapuščenega vojaškega objekta, ki prikazuje preteklost in kompleksnost vojaških strategij iz obdobja Jugoslavije. Med ogledom smo občudovali arhitekturo in inovativne rešitve, ki so bile uporabljene za zaščito letališča. Pomembno je omeniti, da je dostop do nekaterih delov letališča omejen, saj so nevarni zaradi poškodb infrastrukture in morebitnih neeksplodiranih sredstev.
Po obisku letališča smo se odpravili v Bihać, glavno mesto Unsko-sanskega kantona v Bosni in Hercegovini, kjer so nam v restavraciji ob reki Uni postregli z izdatnim bosanskim kosilom.
Po kosilu smo se kljub dežju odpravili na sprehod po mestu in se seznanili z njegovimi zanimivostmi. Nadaljevali smo z ogledom Kapetanove kule, ki se nahaja v središču mesta. Gre za enega od najbolj prepoznavnih zgodovinskih objektov v Bihaću. Kula je bila zgrajena v 16. stoletju kot del obrambnega sistema mesta in je danes pomemben del mestne dediščine.
Z vrha kule smo uživali v razgledu na Bihać in okolico, vključno z reko Uno. Kapetanova kula je bila skozi zgodovino večkrat prenovljena, vendar je še vedno ohranila svojo zgodovinsko funkcijo kot zaščita pred morebitnimi napadi. Predvsem pa je bil zanimiv sprehod skozi muzejske zbirke v notranjosti, kjer so bili razstavljeni predmeti, ki so ponazarjali življenje v Bihaću v preteklih stoletjih.
Sledil je ogled Muzeja I. zasedanja AVNOJ, ki je posvečen zgodovinskemu dogodku, kateri je pomembno vplival na politično in vojaško zgodovino Jugoslavije – ustanovitvi Antifašističnega sveta narodne osvoboditve Jugoslavije (AVNOJ) leta 1942. Razstava v muzeju je izjemno bogata z dokumenti, fotografijami in predmetii iz tega zgodovinskega obdobja.
Med obiskom muzeja smo se poglobili v zgodovino Jugoslavije med drugo svetovno vojno in zgodbo o bojih, odporniškem gibanju in ključnih osebnostih, ki so oblikovale zgodovino države. Vidi se, da je muzej dobro ohranil dediščino tega obdobja, obiskovalcem pa ponuja celovit vpogled v politične in kulturne spremembe, ki so se zgodile med NOB.
Potovanje na vojaško letališče Željava in obisk Bihaća sta bila izjemno poučna in zanimiva. Ogled zgodovinskih vojaških objektov in muzejev je bil priložnost za boljše razumevanje zgodovine jugoslovanske vojaške infrastrukture ter pomembnih političnih dogodkov med in po drugi svetovni vojni. Bihać nas je navdušil s svojo bogato zgodovino, kulturno dediščino in edinstvenimi znamenitostmi, ki so oblikovale njegov značaj skozi stoletja.
Strokovna ekskurzija nam je omogočila poglobljeno razumevanje pomembnosti teh zgodovinskih krajev in njihov vpliv na širšo zgodovino. Obisk smo zaključili s številnimi novimi spoznanji, ki jih bomo z veseljem delili s širšo javnostjo.
Besedilo in fotografije: Peter Golobič