Prizadevni častniki in podčastniki, združeni v Območno združenje slovenskih častnikov (OZSČ) Hrastnik, vsako leto organizirajo klubsko strelsko tekmovanje s pištolo CZ M-70, popularno imenovano »Čebelica«. Belokranjski častniki se teh tekmovanj redno udeležujemo, tako je bilo tudi letos, ko se je v soboto, 31. avgusta 2024, naša tričlanska belokranjska ekipa odpravila proti strelišču nad Hrastnikom.

Po uvodnih formalnostih smo drug za drugim vstopili na strelišče, kjer so nas pod strogim nadzorom vodje tekmovanja Rudija in njegovih pomočnikov že čakale pripravljene »Čebelice«.

Ob zanesljivem vodenju smo pristopili k streljanju pod naslednjimi pogoji:

  • streljali smo s pištolo CZ M-70 kalibra 7,65 mm in s strelivom organizatorja;
  • strelska mesta so bila izžrebana;
  • streljali smo 5 strelov poskusno (5 minut) in 10 strelov za rezultat (8 minut);
  • razdalja streljanja je znašala 25 metrov.

Streljanje je bilo hitro in varno izpeljano. Sledil je nekoliko bolj sproščen del druženja: pomerili smo se še v metanju ročne bombe in v streljanju z zračno puško, organizatorji pa so nam postregli tudi z malico in pijačo. Po končanem streljanju so sledila žrebanja dobitkov za vsakega udeleženca, ki ga Hrastničani tradicionalno vsako leto pripravijo. Glavna nagrada žreba je bila letos polavtomatska pištola Tanfoglio Stock III SF kalibra 9×19 mm.

Strelski dogodek v Hrastniku je letos potekal že sedmič, petkratni udeleženci, med njimi tudi naš član Jože Rus, pa so prejeli posebne čebelica-značke.

Še nekaj podatkov o orožju, ki smo ga na tekmovanju uporabili (vir: Wikipedija):

»Pištola Zastava M70 (splošno znana kot CZ M70 ali čebelica) je bila proizvedena v jugoslovanski (danes srbski) tovarni Crvena zastava (danes Zastava Arms). Proizvodnja omenjenega modela se je odvijala v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja (1970). Orožje je bilo namenjeno osebni oborožitvi Jugoslovanske milice (policije) in nekaterih pripadnikov Jugoslovanske armade (povečini častnikov). Razvoj pištole je temeljil na vojaškem tipu pištole M57 (Jugoslovanska verzija Tokareva TT). Pištolski ustroj je bil pomanjšan in prilagojen manjšemu in šibkejšemu naboju 7,65 mm Browning (.32 ACP) ali 9 mm kratki (.380 ACP). Omenjena naboja sta za današnje standarde nekoliko prešibka, vendar sta bila v tistem času najbolj razširjena službena kalibra.«

 

Besedilo in fotografije: Peter Golobič