20 LET DELOVANJA ZVEZE SLOVENSKIH ČASTNIKOV V SAMOSTOJNI SLOVENIJI
Aktivnosti za vzpostavitev nove organizacije rezervnih častnikov v Sloveniji so se začele jeseni leta 1993. 12. oktobra 1993 je bil tudi volilni zbor na katerem je bilo zamenjano prejšnje in izvoljeno novo vodstvo. Za uradno ustanovitev organizacije jemljemo leto 1994, saj je bila registrirana 8. marca 1994 kot Združenje častnikov Slovenije (ZČS) z novim statutom, programom dela in prostovoljnim vključevanjem. Leta 1997 je bil Združenju podeljen status društva, ki deluje v javnem interesu
10. marca 2007 je bilo Združenje preimenovano v Zvezo slovenskih častnikov (ZSČ) in 17. marca 2003 pa mu je podaljšan status društva, ki deluje v javnem interesu za pet let. 18. avgusta 2009 je ponovno dodeljen status društva, ki deluje v javnem interesu na področju obrambe.
ZSČ je, ob dvajsetletnici delovanja v samostojni Sloveniji, 29. marca 2014, na skupščini sprejela nov statut, ki je usklajen z novim zakonom o društvih. V statutu je opredeljeno, da Zveza slovenskih častnikov, kot organizacija posebnega družbenega pomena, povezuje območna in občinska ter interesna združenja, ki delujejo na področju obrambe, zaščite in varnosti v Republiki Sloveniji. Je prostovoljna, samostojna, stanovska, interesna in strokovna zveza društev. V svojih vrstah združuje vojaške častnike, podčastnike in vojake ter druge strokovnjake s področja obrambe, zaščite in varnosti, ki s svojim delovanjem prispevajo k popularizaciji vojaških in drugih obrambno-varnostnih poklicev ter k obrambni in zaščitni pripravljenosti Republike Slovenije.
Članice ZSČ so organizirane v lokalnih okoljih na ravni občin ali območij in interesnih združenj. Posebej si prizadevajo za krepitev domoljubja, pomoči in solidarnosti ter ohranjanje dejavnosti in organizacijskih oblik na obrambno-varnostnem in zaščitno-reševalnem področju.
Ker se sestava članstva, pa tudi delovanja organizacij in zveze v celoti več ne reprezentira v imenu in kratici ZSČ je vprašanje časa, kdaj se bomo spopadli s to, ne le semantično, preobrazbo.
ZSČ je članica Zavezniške konfederacije častnikov rezerve (CIOR), Gamingške Iniciative (GI), ki povezuje druženja častniških organizacij srednje Evrope in Zavezniške konfederacije podčastnikov rezerve (CISOR). Poleg tega je Združenje vojaških gornikov Slovenije (ZVGS) članica Svetovne federacije vojakov gornikov (IFMS), Društvo letalcev in ljubiteljev vojaškega letalstva pa članica Evropskega partnerskega letalskega združenja (EPAA). ZSČ v obdobju 2014 do 2016 predseduje mednarodni organizaciji CISOR.
Od samih začetkov do slovenske osamosvojitvene vojne
Tako kot s predhodno skupno državo, je tudi v organizaciji rezervnih častnikov in podčastnikov po slovenski osamosvojitveni vojni narejen prelom. K predstavitvi celovite slike organiziranja rezervnih častnikov in podčastnikov na območju Slovenije po koncu druge svetovne vojne, pa je smiselno dodati tudi nekaj informacij o razvoju in delovanjih, ki so prehodila današnji organiziranosti.
Ustanovitev slovenske častniške organizacije sega v leto 1952. Sprva je povezovala le rezervne oficirje pod imenom ZRO – Zveza rezervnih oficirjev, da bi kasneje odprla vrata tudi za enakopravno sodelovanje podčastnikov in to pod imenom ZROP – Zveza rezervnih oficirjev in podoficirjev.
Njen nadaljnji razvoj je vplival na to, da se je zaradi vsesplošnih političnih razmer ZROP v sedemdesetih letih preimenovala v ZRVS – Zvezo rezervnih vojaških starešin. V tem obdobju je dosegla največji razcvet in največjo moč svojega delovanja v bivši državi. Svojo pozicijo je organizacija utrjevala skozi 80. leta, da bi jo čas osamosvajanja in vojne dosegel nekoliko nepripravljeno. Takrat je njeno delovanje zastalo. Iskale so se nove rešitve in nove metode dela.
Čas po osamosvojitveni vojni je prinesel nove rešitve in potrebo po preoblikovanju delovanja te vojaško strokovno stanovske zveze. Zato je leta 1993 prišlo do velikih vsebinskih sprememb. Te so privedle do odločitve, da se v njeno članstvo lahko vključijo tudi pripadniki stalne sestave Teritorialne obrambe in v njej ustvarjalno delujejo.
Na zanimiv način razvojno pot ponazarjajo tudi kratice častniških in podčastniških zvez na območju Slovenije od 1952 do 2014: ZRO – Zveza rezervnih oficirjev, ZROP – Zveza rezervnih oficirjev in podoficirjev, ZRVS – Zveza rezervnih vojaških starešin Slovenije, ZČS – Združenje častnikov Slovenije in ZSČ – Zveza slovenskih častnikov.
Iz predstavljenega je razvidno, da je organiziranost šla skozi zelo pestra razvojna obdobja, tako v 40-letnem obdobju od 1952 do 1992, kot tudi v 20-letnem obdobju v samostojni Sloveniji od 1994 do 2014. Delovanje je potekalo v različnih sistemih in razmerah tudi normativnih bodisi, da jih opazujemo s stališča obvezne udeležbe v organizacijah, bodisi s stališča prostovoljnega članstva in delovanja kot društvo pomembno za obrambno področje. Kljub razlikam pa lahko zaključimo, da je vedno šlo za stanovsko vojaško-strokovno organizacijo, ki je pomembno prispevala k vsakokratni obrambni pripravljenosti.
Pri opazovanju sprememb pa lahko zaključimo še, da so ravno člani te organizacije bili ne le sopotniki pomembnih tranzicijskih sprememb v procesih demokratizacije in pridruževanju mednarodnim integracijam ampak tudi nosilci preobrazbe na obrambno-vojaškem in zaščitno-reševalnem področju. Velika večina njih je omenjeno spremembo morala opraviti že v procesu osamosvajanja in vojni za samostojno Slovenijo, bodisi kot pripadniki Teritorialne obrambe Slovenije ali kot ostali udeleženci slovenskih obrambnih in zaščitnih struktur.
Vodilno osebje organizacij v Sloveniji
Prvi predsednik ZRO v Sloveniji je bil partizanski general Jaka Avšič. Sledili so mu Korbar Slavko, Japelj Janez, Kotnik Stane, Jerkič Branko in Pavčič Edvard. Slednja sta bila pred zasedbo dolžnosti kot generala tudi komandanta RŠTO.
Po osamosvojitvi so organizacijo vodili: polkovnik Butara Miha 1993 – 2010, polkovnik, dr. Potočnik Bojan 2011- 2012, generalpodpolkovnik Gutman Albin 2012 – 2014 in od 29. 3. 2014 generalmajor, dr. Šteiner Alojz.
Organizacija je v dvajsetletnem obdobju imela dva sekretarja (od 2011 generalnega sekretarja) in sicer stotnika 1. st. Ljubič Janka, ki je bil v organizaciji zaposlen od 1984 do 2012, mandat pa zaključil marca 2014 in od 29. marca 2014 brigadirja Jugovec Martina. Od leta 1976 do 2012 je kot strokovna administrativna sodelavka bila zaposlena tudi Irena Knavs.
Sodelovanje med ZSČ in SV
Danes imamo razvejano sodelovanje med Slovensko vojsko in Zvezo slovenskih častnikov. To se manifestira v mnogih skupnih aktivnostih za katere imamo podlago v Letnem načrtu sodelovanja, ki ga ZSČ vsako leto podpiše s Slovensko vojsko. Z načrtom so opredeljene mnoge vojaško strokovne vsebine, strokovna usposabljanja, obojestransko sodelovanje , odpiranje pomembnih vprašanj za lokalne skupnosti in tudi za uveljavljanje vseh potrebnih povezav. V tem duhu opravlja ZSČ vlogo povezovalnega dejavnika med Slovensko vojsko in civilno družbo, vlogo, ki ji daje kredibilnost za uspešno in učinkovito delo v korist slovenske obrambe. Veliko izzivov pa ostaja odprtih tudi za prihodnost.
dr. Alojz Šteiner
Predsednik ZSČ