Vsako leto je ena vojaško strokovna ekskurzija našega združenja posvečena spominu na dogodke iz osamosvojitvene vojne 1991 in obisku enega od prizorišč, kjer so enote Teritorialne obrambe in tedanje Milice imele bojna delovanja. V soboto, 26. oktobra 2024 smo se odpravili v Maribor in zahodni del Slovenskih goric.
Prva vsebinska točka naše ekskurzije je bil Vojaški muzej Slovenske vojske v mariborski kadetnici. Sprejel nas je mag. Mladen Horvat, kustos vojaškega muzeja, in nas najprej seznanil z pestro zgodovino kadetnici od njene izgraditve v 19. stoletju do današnjih dni. Zatem smo si ogledali zelo lepo razstavo o generalu Rudolfu Maistru, ogled pa je bil popestren z izjemno vsebinsko razlago kustosa Horvata. V nadaljevanju smo se spustili v kletne prostore, kjer je nahaja zelo bogata zbirka strelnega orožja na Slovenskem od bajotetov, ki so jih uporabljali v preteklosti ter pištol, pušk, brzostrelk, puškomitraljezov in mitraljezov različnih vrst in kalibrov. Z zbirki se nahajajo tudi različni minometi in protioklepna orožja, ki jih je imela Teritorialna obramba in kasneje Slovenska vojska v svoji oborožitvi. Mag. Horvat nas je sistematično vodil po zbirkah in nam vsebinsko predstavljal razstavljen predmete. Obisk v muzeju smo zaključili s skupinsko fotografijo v prelepi avli kadetnice.
V nadaljevanju nas je pot vodila do malo manj kot pol ure oddaljene Jarenine, kjer nas je čakal naš današnji gostitelj Srečko Cehnar, predsednik Območnega ZVVS Kungota – Pesnica – Šentilj. Pred kosilom smo si ogledali odlično ohranjeno župnijsko cerkev Marijinega vnebovzetja in Muzej Alfi Nipič, ki je odprt šele junija letos. Med vodenim ogledom odlično zanovanega muzeja smo si z zanimanjem ogledovali življensko pot Alfija Nipiča, njegova priznanja in bogato zbirko daril, ki jih Alfi Nipič prejel skozi svojo kariero. Ko smo zapuščali zgradbo, nas je na vhodu čakalo neverjetno presenečenje – sam Alfi Nipič, ki se je tukaj mimogrede ustavil na poti v bližnjo gostilno. Seveda smo hitro izkoristili priliko, da nenapovedano srečanje ovekovečimo s skupno fotografijo.
Odlično kosilo smo imeli v domači gostilni Pri Cesarski lipi, v kateri se nahaja tudi Malekova soba z avtentičnimi fotografijami iz snemanja filma »Moj oče – socialistični kulak«, ki so ga snemali v Jarenini in bližnji okolici.
Po kosilu nam je naš gostitelj Srečko Cehnar v svoji predstavitvi zelo nazorno prikazal dogajanja med osamosvojitveno vojno na mejnem prehodu Šentilj in njegovi okolici v času pred agresijo, med 26. junijem in 5. julijem 1991, ko so se na tem območju izvajali spopadi in v času po zaključenimi spopadi in predaji posameznikov in enot JLA na tem območju. Kot poveljnik enot TO, ki so branile in odbranile mejni prehod Šentilj, nam je zelo platično opisoval delovanje svojih podrejenih enot, Milice ter nasprotnikovih sil, ki so s tankovsko enoto ogrožali mejni prehod in ki so branile okoliške mejne stražnice. S ponosom je v svojem pripovedovanju poudaril zajetje tankov JLA in formiranje prve tankovske enote TO, ki se je zelo uspešno vključila v obrambo mejnega prehoda. Skoraj dveurno predavanje je minilo, kot bi mignil. Na koncu predavanja nam je poklonil zbornik »Skupaj v vojni za Slovenijo – Šentilj ´91«. Zapustili smo Jarenino in se odpeljali do starega mejnega prehoda Šentilj, kjer nam je tedanji poveljnik enot TO na območju Šentilja Srečko Cehnar pokazal položaje njegovih enot TO, ki so branile mejnih prehod, položaje pripadnikov Milice in položaje enot JLA, ki so pritiskale proti mejnemu prehodu. Na koncu se je Igor Pogačnik, podpredsednik OZSČ Hrastnik, zahvalil našemu gostitelju za izredno izčrpno in osebno doživeto pripovedovanje o dogodkih na Šentilju ter mu v znak zahvale izročil Plaketo OZSČ Hrastnik za sodelovanje in ga povabil, da v s svojim združenjem obišče naše kraje.
Pred odhodom domov smo se odpeljali do Sladkega vrha, si ogledali brod na Muri in se z njim odpeljali preko Mure na avstrijska tla in nazaj. Našo vojaško strokovno ekskurzijo v zahodnih Slovenskih goricah smo zaključili z kratkim druženjem v okrepčevalnici Brod.
Zelo se zahvaljujemo našem gostitelju Srečku Cehnarju, predsedniku OZVVS Kungota-Pesnica-Šentilj in tedanjemu poveljniku enot TO, ki so branile mejni prehod Šentilj, za izredno doživeto in strokovno predavanje in mag. Mladenu Horvatu, kustosu Vojaškega muzeja SV za zelo kvalitetno in vsebinsko bogato vodenje po muzeju. Zahvala tudi vozniku Matjažu Lazarju za varno in skrbno vožnjo avtobusa med našo ekskurzijo.
Tekst: Jani Zore
Fotografije: M. Rak in J. Zore.