V četrtek, 28.11.2024 je potekala vojaška vaja »Kleščman 24« na Osrednjem vadišču Slovenske vojske Postojna, ki jo je vodil polkovnik Gregor Hafner, poveljnik 72. brigade. Skladno z vabilom se je ogleda vojaške vaje udeležila skupina petih članov OZSČ Hrastnik. Na opazovalnici na Neimenovanem hribu so se zbrali povabljeni iz Ministrstva za obrambo na čelu z ministrom Borutom Sajovicem, namestnik načelnika Generalštaba SV brigadir Uroš Paternus, poveljnik sil SV brigadir Boštjan Močnik, predstavniki domoljubnih in veteranskih organizacij ter drugi visoki vojaški častniki iz Generalštaba SV, Poveljstva sil in drugih poveljstev SV. Opazovalci smo imeli možnost spremljanja postopkov in aktivnosti tudi na velikem zaslonu. Pred pričetkom vaje je vse obiskovalce pozdravil brigadir Boštjan Močnik, poveljnik sil SV.

Vojaška vaja »Kleščman 24« je bila združena taktična vaja rodov z bojnim streljanjem čete. Je ena od niza vojaških vaj »PRESKOK 2024«, ki so jo v letošnjem letu izvajale enote Slovenske vojske na ozemlju Republike Slovenije z namenom preverjanja zmožnosti delovanja v sklopu nacionalne in kolektivne obrambe. V vaji so sodelovale naslednje enote Slovenske vojske:

  • izvidniški oddelek in 1. motorizirana četa 74. pehotnega polka,

  • tankovski vod 45. centra goseničnih bojnih vozil,

  • protioklepni vod 72. brigade,

  • vod brezpilotnih letalskih sistemov 72. brigade,

  • minometni vod baterij 120 mm za ognjeno podporo 1. in 72. brigade,

  • bojni pionirski vod inženirske čete 72. brigade,

  • sanitetni oddelek Vojaške zdravstvene enote,

  • pripadniki 154. čete usmerjevalcev združenih ognjev,

  • 151. helikopterska eskadrilja in

  • 152. letalska eskadrilja.

Vaja se je odvijala na podlagi naslednje taktične situacije. Skladno z obveščevalnimi informacijami se je v bližini Počka nahajala sovražnikova diverzantsko-teroristična skupina z namenom zgodnjega obveščanja in motenja enot 72. brigade, ki je razporejena na širšem območju Postojne. Sovražnik je bil opremljen z lahkim pehotnim orožjem in protioklepnimi sredstvi. Poveljnik 72. brigade je sprejel odločitev, da okrepljena četa 74. pehotnega polka izvede premišljen napad na sovražnikov objekt z izvedbo koordinirane ognjene podpore rodov.

Izvedba naloge se je pričela z izvidovanjem s ciljem potrditve lokacije diverzantsko-teroristične skupine na območju. V neposredni bližini nad območjem je pričel delovati brezpilotni letalski sistem Belin-V, ki je izvajal izvidovanje iz zraka. Istočasno se je pričel premik izvidniške enote z lahkimi kolesnimi oklepnimi vozili Perun 4×4 in izvidovanje območja z namenom določanja natančne lokacije sovražnika in njegovih ključnih sredstev. Premik izvidniških enot v območje delovanja je zaznal sovražnik, ki je za namen nevtralizacije uporabil podporo svojih minometov manjšega kalibra, kar je sprožilo izmik izvidniških elementov. Zaradi tega so izvedeni ključni postopki, ki so prispevali k vzpostavljanju pogojev za nadaljevanje napada. Angažirana je bila ostrostrelna skupina, ki je izvedla prikrit premik na predhodno določen položaj, kjer je imela odličen pregled nad območjem sovražnikovih enot. S preciznim ostrostrelskim ognjem je omogočila izmik izvidniške enote. Sočasno je minometni vod 120 mm pričel po ukazu izvajati ognjeno podporo enoti v napadu z delovanjem po rajonu sovražnika. V tesni koordinaciji z elementi ognjene podpore je poveljnik pehotne čete zahteval bližnjo zračno podporo s strani vojaškega letalstva. Aktiviran je par turbo-propelerskih letal PC-9M Pilatus, ki je izvedel zračni napad z nevodenimi raketami zrak – zemlja in mitraljiranjem z integriranim mitraljezom kalibra 12,7mm po območju, kjer so bili sovražni elementi. Pilota letal sta bila v neprekinjenem stiku z usmerjevalcem združenih ognjev na tleh (Joint Terminal Attack Controler- JTAC), kar smo gledalci lahko spremljali po zvočniku.

Z uspešnim delovanjem zračne in ognjene podpore so bili vzpostavljeni pogoji za izvedbo manevra. Najprej je bil angažiran tankovski par z dvema tankoma M-84, ki je pričel s posedanjem bojnih položajev. Ker je bilo ugotovljeno, da z artilerijsko in bližnjo zračno podporo še niso bila uničena vsa sovražnikova oklepna sredstva, je poveljnik pehotne čete angažiral protioklepni vod opremljen s protioklepnim sistemom SPIKE, integriranim na vozilu HUMMER, z nalogo uničevanja oklepnih sredstev nasprotnika in podpore delovanja tankovskega para. Ognjeno delovanje lastnih enot je že močno oslabilo sovražnika, tako da je pehotna četa oborožena s kolesnimi oklepnimi vozili SVARUN 8×8 pričela s posedanjem položajev za izvedbo napada. Četi je bil pridodan bojni pionirski oddelek za zagotavljanje podpore pri prečkanju minsko-žičnih ovir. Premik pehotne čete proti sovražnikovem nezaščitenem in ranljivejšem boku se je izvajal najprej po delno pogozdenem predelu, podpiran pa je bil s tankovskim ognjem (top in samovprežni mitraljez). Pred prihodom na odprt teren je bilo uporabljeno zadimljenje območja, ki je omogočilo izdelavo prehoda v minsko-žični oviri in napredovanje pehotnih elementov proti sovražniku. Okrepljena pehotna četa je napredovala s koordinirano ognjeno podporo iz minometov in obeh tankov, uspešno zaključila napad, uničila sovražnika na objektu in vzpostavila kontrolo nad območjem. S tem je izpolnila svoje poslanstvo in zadostila nameri poveljnika pehotnega bataljona.

V teku napada je pehotna četa utrpela izgube. Poškodbe ranjenih so zahtevale takojšnjo medicinsko pomoč. Prvo pomoč poškodovanim so najprej nudili pripadniki enote, zatem pa so bili angažirani bojiščni reševalci, ki so prevzeli poškodovane v nadaljnjo oskrbo. Istočasno je posredovan zahtevek za angažiranje ekipe medicinske oskrbe in helikopterja za medicinsko evakuacijo. S sanitetnim oklepnim vozilom Valuk so bili težje poškodovani prepeljani do točke prevzema s strani posadke helikopterja. Zaključek vaje je popestril prelet obeh letal Pilatus nad območjem izvajanja vaje.

Vir: povezovalno besedilo vojaške vaje Kleščman 24 (avtor Slovenska vojska)

Besedilo: Jani Zore

Fotografije: Maks Rak in Jani Zore