V torek, 25. marca 2025 smo se odpravili na našo prvo vojaško strokovno ekskurzijo v letošnjem letu. Tokratni cilj je bilo Kočevsko. Zjutraj se je 32 naših članov vkrcalo v avtobus in se odpeljalo do Zagorja ob Savi, kjer se nam je pridružilo že 21 članov Občinske organizacije slovenskih častnikov Zagorje. Pot nas je vodila preko Trojan, mimo Ljubljane do Turjaka, kjer smo se na kratko okrepčali z jutranjo kavico in čajem. Preko Ribnice in mimo Gotenice smo prispeli v Kočevsko Reko, od koder nas je pripadnik Enote za specialno delovanja (ESD) pospremil do njihove baze v Škrilju.
Po prihodu v bazo nas najprej sprejel podpolkovnik Matija Jazbec, poveljnik ESD, ki nam je izrekel dobrodošlico. Zatem smo se skupaj s njihovim predstavnikom odpravili na bližnji hribček, kjer je postavljena lepa lesena cerkvica. S te višinske točke smo si ogledali območje baze, častnik ESD pa nas je tudi seznanil, čemu je namenjen ta plato s cerkvico na vrhu hriba. Na platoju se nahaja tudi spominsko obeležje umrlih pripadnikov ESD. Vrnili smo se do učilnice, kjer so nam predstavili zgodovino, poslanstvo, organizacijo in usposabljanje ESD. Po končanem predavanju smo si na odlično pripravljenem statični predstavitvi seznanili s strelnim orožje, ki ga uporabljajo pripadniki ESD. Po okusnem kosilu v jedilnici enote, smo se odpeljali do specializiranega strelišča, kjer so nam prestavili, za kakšne namene ga uporabljajo.
Našo ekskurzijo smo nadaljevali z ogledom bunkerja Škrilj – enega od podzemnih bunkerjev v nekdanjem zaprtem območju Kočevske. Pred vstopom v bunker nas je vodička seznanila s kratko zgodovino kraja in pojasnila razloge za tajno izgradnjo takšnih podzemnih objektov v 50. in 60. letih prejšnjega stoletja. Zatem smo se odpravili do skrivnega vhoda v bunker. Pred samim vstopom vanj smo morali oddati svoje mobitele in fotoaparate v posebne omarice. Zatem nas je vodiča vodila po celotnem bunkerju, ki je bil v preteklosti predstavljal center zvez za glavni bunker v Gotenici oddaljenem cca. 17 km, ki je bil namenjen za nastanitev republiškega političnega vodstva. Bunker Škrilj je bil povsem avtonomen in moštvo je lahko v njem preživelo do tri mesece. Sestavljajo ga delovni prostori, spalnice s kopalniško-sanitarnim delom, kuhinja z jedilnico, delavnica za popravilo sredstev in prostor za proizvodnjo elektrike. Ves bunker pa je tudi klimatiziran. Poleg glavnega vhoda tudi tajni izhod. Vsi udeleženci smo se čudili, kako je po toliko letih njegova notranjost izredno čista in ohranjena.
Našo ekskurzijo na Kočevskem smo zaključili z enournim vodenim ogledom Kočevske Reke Bilo je že pozno popoldan, ko smo se malce utrujeni, vendar polni vtisov, odpeljali proti domu.
Tekst in fotografije: Jani Zore