Občinsko združenje slovenskih častnikov Hrastnik je v sklopu aktivnosti »Delo z mladimi« že drugič organiziralo tridnevno šolo preživetja v naravi od petka 6. septembra do nedelje 8. septembra 2024 na svojem strelskem poligonu. Šola je bila namenjena spoznavanju življenja v šotorih v taboru, seznanjanju vsebin za preživetje v naravi, skupnem druženju. Letošnjega dogodka se je udeležilo osem otrok in vnukov članov našega združenja starih od 10 do 16 let. Štirje med njimi so se šole udeležili prvič. Aktivnost je uspešno izvedel Gregor Koritnik, vodja aktivnosti, s pomočjo Rudija Senčarja, zadolženega za logistične zadeve, in nekaterih ostalih članov združenja
V petek popoldan se je na na strelskem poligonu zbralo vseh osem prijavljenih mladih udeležencev šole (Ana, Bine, Ema, Gal, Jaka, Lovro, Tian in Tina), kjer jih je sprejel vodja aktivnosti Gregor Koritnik. Popoldanski čas so izkoristili za seznanitev s programom aktivnosti, medsebojno spoznavanje in postavljanje šotorov. Opravili so tudi že prvo nalogo – vsi so morali oditi v gozd in prinesti primerno palico za peko koruze in hrenovk nad ognjem. Po zaključeni nalogi je sledila večerja in skupno druženje ob tabornem ognju.
Sobota je bila osrednji dan dogodka in je bila namenjena predstavitvi nekaterih vsebin preživetja v naravi. Najprej sta mlade udeležence šole obiskala vojaka iz 20. pehotnega polka iz Celja, ki sta predstavila sredstva, ki jih vojaki uporabljajo za prenočevanje v naravi. Zatem pa je pričel o pouk šole v naravi, ki ga je ki zelo strokovno vodil priznani inštruktor preživetja v naravi Laris Žurga. Udeleženci so se med drugim seznanili s prečiščevanjem vode v naravi, prižigom ognja s pomočjo kresila, postavljanjem pasti za živali, prepoznavanju sledi divjih živali, izdelavo bivaka in še nekaterimi drugimi praktičnimi aktivnostmi. V nadaljevanju je Rudi Senčar seznanil otroke z zračno puško in ravnanjem z njo. Pod njegovim strogim vodstvom za izvedli tudi streljanje. Prav zanimivo je bilo opazovati udeležence, kako navdušeno vpijajo vsebine, ki so jim bile predstavljene. Predvsem so uživali v praktičnem delu. Preostali popoldanski čas so zaključili z družabnimi in športnimi igrami. Dogodek so obiskali tudi nekateri starši in prinesli nekaj sladkega za popoldansko malico in večerjo. Večerni čas pred spanjem pa je bil namenjen druženju ob tabornem ognju in družabnim igram.
V nedeljo so po zajtrku pospravili svoje stvari in podrli svoje šotore. Nato pa so imeli prosti čas, ki so ga izkoristili v bližnjem gozdu, kjer so izdelovali stvari, ki so si jih v šoli preživetja v naravi naučili (odkrivanje sledi srnjadi in divjega prašiča, izdelava pasti za divje živali in bivaka). Okoli 11.00 ure so se jim na strelskem poligonu priključili starši. Zanimivo je bilo to, da so otroci starše le na hitri pozdravili in se nemudoma vrnili v gozd igrat. Vsi prisotni odrasli smo pomagali pri podiranju večjega šotora, pripravi kosila in pospravljanju miz in stolov. Po slastnem kosilu je sledil še uradni zaključek aktivnosti. Prisotnim je spregovoril vodja aktivnosti Gregor Koritnik. Na kratko je opisal dogajanje v tridnevni šoli, pohvalil vse udeležene otroke in vse pozval, da se šole preživetja v naravi udeležijo tudi naslednje leto. Vsem osmim udeležencem šole preživetja v naravi je podelil priložnostni spominski obesek. Na zaključku smo naredili še spominsko fotografijo.
OZSČ Hrastnik se lepo zahvaljuje inštruktorju Larisu Žurgi za izredno izčrpno in zanimivo podajanje vsebin preživetja v naravi, vojakoma iz 20. pehotnega polka iz Celja za prikaz, svojim članom, ki so pomagali pri izvedbi dogodka in podjetju Elo-projekti, ki je finančno podprlo dogodek.
Tekst: Jani Zore.
Fotografije: Arhiv OZSČ Hrastnik